Skizofrenia

đŸ”čSkizofrenia Ă«shtĂ« njĂ« nga sĂ«mundjet mĂ« serioze tĂ« shĂ«ndetit mendor. Pacienti qĂ« vuan nga kjo sĂ«mundje Ă«shtĂ« i paaftĂ« tĂ« lidhĂ« mendimet dhe ndjenjat e tij me botĂ«n, duke u larguar gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« nga realiteti.

▶Simptomat e hershme tĂ« skizofrenisĂ« mund tĂ« pĂ«rfshijnĂ«:
– Izolim nga miqtĂ« dhe familjarĂ«t.
– PaaftĂ«si pĂ«r t’u fokusuar dhe pĂ«rqendruar.
– Probleme me gjumin.
– NervozizĂ«m dhe acarim.
– Ankth.
– Ide tĂ« çuditshme.
– TĂ« ndjerit ndryshe nga tĂ« tjerĂ«t.

đŸ‘šâ€âš•ïžDr. Taulant Pengili, mjek psikiatĂ«r i njohur, pret nĂ« Spitalin Salus tĂ« gjithĂ« pacientĂ«t qĂ« vuajnĂ« nga skizofrenia. Me njĂ« qasje tĂ« ngrohtĂ« dhe tĂ« pĂ«rkushtuar, Dr. Pengili ofron njĂ« trajtim tĂ« specializuar pĂ«r tĂ« gjithĂ« individĂ«t qĂ« vuajnĂ« nga kjo sĂ«mundje sfiduese. Ai i ndihmon pacientĂ«t tĂ« menaxhojnĂ« simptomat, tĂ« pĂ«rmirĂ«sojnĂ« aftĂ«sitĂ« e tyre sociale dhe tĂ« rigjejnĂ« njĂ« jetĂ« tĂ« plotĂ« dhe tĂ« lumtur.

Në Spitalin Salus, ne e kuptojmë se skizofrenia është një sëmundje që ndikon jo vetëm individët që e vuajnë, por edhe familjet e tyre. Prandaj, ne ofrojmë mbështetje dhe këshilla për familjarët, duke i ndihmuar të kuptojnë dhe të menaxhojnë sfidat që shoqërojnë këtë sëmundje.

NĂ«se keni pyetje, shqetĂ«sime ose dĂ«shironi tĂ« mĂ«soni mĂ« shumĂ« rreth trajtimit tĂ« skizofrenisĂ« nĂ« Spitalin Salus, ju lutemi tĂ« na kontaktoni. Ne jemi kĂ«tu pĂ«r t’ju ndihmuar nĂ« çdo hap tĂ« rrugĂ«s tuaj drejt shĂ«rimit dhe mirĂ«qenies.

đŸ“Č+355 682053180 / +355 42390500

📍Adresa: Rruga Vidhe Gjata 16, TiranĂ«
🌐www.salus.al

đ’đšđ„đźđŹ, đŹđ©đąđ­đšđ„đą đČ𝐭