Sëmundjet kryesore të traktit respirator në stinën e dimrit!

‍⚕️Ndërsa problemet e veshit, hundës dhe fytit janë të pranishme në çdo kohë të vitit, por më së shumti në muajt e dimrit kur moti bëhet i ftohtë dhe i thatë. Katër problemet kryesore janë:

E ftohura e zakonshme
I ftohti i zakonshëm mund të paraqesë simptoma të bezdisshme të tilla si një hundë e skuqur, sekrecione, dhimbje të fytit, kollë dhe dhimbje koke. Simptomat duhet të përmirësohen gradualisht gjatë 7-10 ditëve, por nëse simptomat përkeqësohen ose kthehen, mund t’ju duhet të konsultoheni me një mjek ORL për të përjashtuar sëmundje të tjera.

Gripi
Dimri është kulmi i sezonit të gripit dhe në një moment, mund të duket sikur të gjithë rreth jush janë të sëmurë me të! Nëse keni simptoma të tilla si ethe, temperaturë, kollë, dhimbje të fytit, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve, mund të keni infeksionin viral.

Dhimbja e fytit
Një dhimbje e fytit mund të ketë shumë shkaqe, një ndër to edhe për shkak të baktereve të streptokokeve që shkaktojnë dhimbje të fytit! Simptomat mund të jenë të ngjashme me sëmundjet e tjera, kështu që duhet të vizitoni një specialist ORL për një diagnozë të saktë.

Pneumonia
Pneumonia mund të fillojë si ftohje por në të vërtetë është një infeksion bakterial. Nëse keni ethe, temperaturë të lartë dhe një kollë që përkeqësohet, ftohja juaj mund të jetë shndërruar në pneumoni. Shumica e rasteve kërkojnë vetëm një antibiotik, por nëse pneumonia bëhet e rëndë, mund t’ju duhet shtrimi në spital.

☎️Kontakto mjekët ORL të spitalit Salus në 0682053180 / www.salus.al

Shpërndaje:

Abonohu

Për të marr me email artikuj të ngjashëm