Dermatologji

Çfarë janë Retinoidet, dhe kur duhet të përdoren?

Retinoidet njihen si analoge funksionale dhe strukturale te vitamines A, te cilet kane ndikim ne proliferimin dhe diferencimin qelizor, ne sistemin imun dhe zhvillimin embrionik. Ato mund te perdoren ne rruge sistemike (nga goja) ose lokalisht (kremra). Perdorimi i tyre , si ne formen e administrimit, por edhe kohezgjatjen apo dozen, duhet te percaktohet nga …

Çfarë janë Retinoidet, dhe kur duhet të përdoren? Read More »

BIORIVITALIZIMI I LËKURËS NË SALUS.

🧖‍♀️💆‍♀️👨‍⚕️BIORIVITALIZIMI I LËKURËS me anë të elementeve të standarteve të larta BIO, nga mjekë italianë dermatologë të specializuar! 😁Biorevitalizimi hidraton lëkurën, rikthen elasticitetin e saj dhe i jep lëkurës shkëlqim, përmirëson me efikasitet nivelet e hidratimit të lëkurës dhe ndihmon ruajtjen e rinisë së lëkurës. ♻️Në Spitalin Salus, përdorim produkte të gjeneratës së fundit të …

BIORIVITALIZIMI I LËKURËS NË SALUS. Read More »

Aplikimi i Mesoterapisë në Salus.

👩‍⚕️👉Mesoterapia është një metodë mini-invazive që përdor gjilpëra të hollë për të injektuar disa përbërës në lëkurë, në sasi të vogla, por në vende të shumta. Ështe nje procedure që lejon injektimin e cocktail vitaminik apo acidit hialuronik me anë të shpimeve me majën e një gjilpëre të hollë. PA DHIMBJE!!! ✅Kjo procedurë, nën efektin …

Aplikimi i Mesoterapisë në Salus. Read More »

Trajtimet Dermtologjike në stinen e verës.

Ardhja e veres shoqerohet me shtim te ekspozimit ultraviolet te diellit, i cili pasohet me demtime te lekures te tilla si:🌊Humbje e elasticitetit🌊Renie e tonusit🌊Renie e mases se indit dhjamor🌊Tharje e lekures🌊Shtim i rrudhave fine🌊Shfaqje dhe theksim njollave te diellit (lentigo solare, theksim i njollave te shtatezanise te njohur si Melasma)🌊Shtim i kapilareve te holle …

Trajtimet Dermtologjike në stinen e verës. Read More »

Pityriasis versicolor (njollat e bardha në trup)

🏥Pityriasis versicolor, i quajtur gjithashtu tinea versicolor, është një sëmundje sipërfaqësore dhe beninje e lëkurës për shkak të infeksionit nga një kërpudhë, Pityrosporum orbicolare. Edhe pse jeton normalisht në lëkurë pa e shqetësuar atë, në disa rrethana kërpudhat mund të bëhen agresive (patogjene) dhe të shkaktojnë sëmundje. ➡️Rritja e kërpudhave ndërhyn në pigmentimin (ngjyrosjen) normale …

Pityriasis versicolor (njollat e bardha në trup) Read More »

Hiperpigmentimi i lëkurës (njollat kafe të lekurës)

Hiperpigmentimi i lëkurës i njohur ndryshe si njollat kafe të lekurës, përcaktohet si një ndryshim në ngjyrën e lëkurës. Në rastin e një rritje të pikave të errëta ne flasim për hiperpigmentim, në rastin, megjithatë, për praninë e njollave të zbehta flasim për hipopigmentim të lëkurës. Në shumicën e rasteve, njollat e errëta në lëkurë …

Hiperpigmentimi i lëkurës (njollat kafe të lekurës) Read More »

Dermapen në Salus

📣📣OFERTË PROMOCIONALE DERMAPEN 80€!!! 😍Nje procedurë MINI-INVAZIVE që realizohet nëpërmjet micro-shpimeve të DERMAPEN, duke stimuluar rigjenerimin e kolagjenit në nivel të dermës!😍E shoqëruar me Cocktail Vitaminik, ndihmon:✅Kundër pigmentimit/Melazmës✅Trajtim i akneve dhe shenjave✅Përmirësim i rrudhave fine✅Trajtim i rrathëve të zinj të syve✅Trajtim i shenjave traumatike/post kirurgjikale✅Kundër plakjes, për rigjenerimin e lëkurës 👩‍⚕️Në Spitalin SALUS ky trajtim ofrohet …

Dermapen në Salus Read More »

Keqformimet vaskulare (ose njollat e lindjes)

🔴Keqformimet vaskulare (ose njollat e lindjes) jane defekte te lokalizuara vaskulare, te cilat I klasifikojme ne dy grupe te medha:1) tumoret vaskulare (te njohura ndryshe si hemangiomat infantile congenitale, te cilat jane tumore beninje vaskulare dhe perfaqesojne proliferim dhe zhvillim anormal vaskular dhe2) crregullimet vaskulare kapilare, venoze, limfatike ( pasoje e crregullimeve te morfogenezes vaskulare. …

Keqformimet vaskulare (ose njollat e lindjes) Read More »

Të SIGURT në SALUS

✅NDIHUNI TË SIGURT NË SPITALIN SALUS! Çdo pacient përpara se të hyjë në Spitalin Salus për të kryer shërbimet mjekësore, kalohet në një filtër sigurie dhe kontrolli. ✅I gjithë stafi mjekësor dhe infermieror është i pajisur me veshjen speciale dhe masat mbrojtëse përkatëse. Në Spitalin Salus, përpara kryerjes së vizitave me mjekët specialistë apo ekzaminimeve …

Të SIGURT në SALUS Read More »